Tekniikan Akateemisten Liitto ry:n Kokoomusverkosto

 

 

 

 

Kokoomuksen ehdokkaat kevään 2017 valtuustovaaleissa

Äänestysnumero, nimi, tutkinto, syntymävuosi, asuinkunta, työpaikka, titteli

Eteläinen vaalialue

201 Tero Anttila, TkL, eMBA, 1960, Vantaa, Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymä HSL, Osastonjohtaja
202 Riku Bitter, DI, 1964, Riihimäki, Granlund Riihimäki Oy, toimitusjohtaja
203 Lotta Forssell, DI, 1972, Helsinki, Valmet Oyj, Markkinointijohtaja, Sellu ja Energia
204 Jarmo Hallikas, TkL, 1952, Espoo, Falcon Leader Oy, toimitusjohtaja
205 Jani Heimala, tekn. yo, 1979, Helsinki, Rakennus Oy Wareco, projekti-insinööri
206 Mika Helenius, DI, 1966, Espoo, TIVIA , Director
207 Juhani Horelli, DI, 1948, Järvenpää, Seniori
208 Janne Inkilä, DI, 1977, Helsinki, ABB Oy Marine, System Specialist
209 Pauli Jantunen, DI, kauppat. yo, 1971, Helsinki, Gravicon oy, toimitusjohtaja
210 Markus Kalliola, DI, 1980, Helsinki, Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra, Terveysteknologian asiantuntija
211 Jaakko Karas, DI, 1972, Espoo, Blue Energies Oy, toimitusjohtaja
212 Pirjo Kemppi-Virtanen, DI, 1958, Espoo, Genpro Solutions Oy, DI, projektinjohtaja, yrittäjä
213 Juha Kestilä, DI, 1954, Helsinki, ABB Oy, johtaja
214 Kari Klemi, tekn. yo, 1962, Espoo, Aalto University Executive Education Oy, Manager, Strategic Resources
215 Pekka Koivisto, FK (FM), OTK, 1947, Raasepori, Finanssivalvonta, Asiantuntija (lakimies)
216 Petri Koivula, DI, 1962, Helsinki, Suomen kuntatekniikan yhdistys, toiminnanjohtaja
217 Jussi Koskinen, DI, 1963, Espoo, yrittäjä ja sijoittaja
218 Arni Kujala, DI, 1973, Espoo, Roal Oy, Tekninen päälikkö
219 Ari Laitala, DI, 1969, Helsinki, Aalto-yliopisto insinööritieteiden korkeakoulu, yliopisto-opettaja
220 Ville Lehtola, TkT, 1980, Espoo, Maanmittauslaitos, Senior Scientist
221 Kirsi Lompolo, DI, 1970, Nurmijärvi, Helsingin kaupunki, sisäinen tarkastaja
222 Markku Markkula, DI, 1950, Espoo, Aalto-yliopisto, Advisor to the Aalto Presidents
223 Marjo Matikainen-Kallström, DI, 1965, Espoo, Havu&Per Oy, CEO, eMBA
224 Lars Miikki, DI, 1963, Helsinki, Urban Mill @ Järvelin Design Oy, Co-producer
225 Hanna-Riikka Myllymäki, DI, 1964, Kauniainen, Aalto University Executive Education Oy, Business Area Director
226 Jarmo Nieminen, DI, 1960, Espoo, Efore Oyj, Portfolio Manager
227 Tapani Nieminen, DI, 1955, Helsinki, Aalto-yliopisto tietotekniikkapalvelut, yli-insinööri
228 Arto Nuorkivi, TkT, 1953, Helsinki, Nuorkivi Consulting, Freelance Consultant
229 Timo Nyman, DI, 1961, Vantaa, Neste Jacobs Oy, asiantuntija
230 Kimmo Oila, DI, OTK, 1967, Espoo, Eversheds Asianajotoimisto Oy, Osakas, asianajaja
231 Petri Orava, DI, 1965, Mäntsälä, Neste Jacobs Oy, Quality Assurance Manager
232 Kari Pakarinen, TkL, 1945, Espoo, eläkkeellä, Aluesuunnittelupäällikkö
233 Timo Palenius, DI, 1959, Karkkila, Microsoft Mobile Oy, Senior Service Manager
234 Simo-Pekka Parmala, DI, 1951, Espoo, yrittäjä
235 Sanna Perkiö, TkT, 1962, Helsinki
236 Jaakko Rewell, DI, 1968, Helsinki
237 Arttu Ruismäki, DI, 1969, Espoo, Newsec Asset Management Oy, johtaja
238 Ensio Ruotsalainen, DI, 1968, Hyvinkää, Professa Oy, Partner
239 Pirjo Silius-Miettinen, FM, HTM, 1959, Tampere, Citrus Solutions Oy, Senior Manager
240 Anssi Smedlund, TkT, 1978, Espoo, Aalto-yliopisto kauppakorkeakoulu, tutkijatohtori
241 Markku Suokko, tekn. kand., 1969, Helsinki, ÅF-Consult Oy, käyttöönottopäällikkö
242 Jouni J Särkijärvi, arkk, 1948, Espoo, eläkkeellä, -
243 Fanglan Tao, DI, 1982, Espoo, Espoon kaupunki, Kansainvälisten asioiden päällikkö
244 Turo Turja, DI, KTM, 1967, Vantaa, SSAB Europe Oy, Director HR
245 Petri Turtiainen, DI, 1958, Helsinki, Tieto Healthcare & Welfare Oy, Vice President
246 Janne Tähtikunnas, DI, 1977, Espoo, Teräsrakenneyhdistys ry, toimitusjohtaja
247 Pertti Vesanto, arkk, 1949, Helsinki
248 Tero Vierros, DI, 1954, Helsinki, Outotec Minerals Oy, myyntijohtaja
249 Elina Wanne, DI, 1976, Espoo, Rapid Action Group Oy, operatiivinen johtaja


Läntinen vaalialue

501 Johanna Ahopelto, FT, KTT, 1967, Vaasa, DesNetti Oy, toimitusjohtaja
502 Tapio Angervuori, TkL, 1956, Tampere, Tana Oy, automaatioasiantuntija
503 Ari Anttila, DI, 1958, Eura, Teollisuuden Voima Oyj, vierailupäällikkö
504 Tero Arvonen, DI, 1978, Tampere, Nokia Solutions and Networks Oy, Senior Specialist
505 Pekka Ekholm, DI, 1956, Jokioinen, Forssan Yrityskehitys Oy, yrityspalvelupäällikkö
506 Matti Eskola, DI, FM, 1965, Nokia, FinnMedi Oy
507 Heikki Heiskanen, DI, 1967, Seinäjoki, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, Senior Lecturer
508 Lauri Helke, DI, 1982, Tampere, OnniBus.com Oy, Toimitusjohtaja
509 Hannu Heman, DI, 1969, Kangasala, Extron Engineering Oy, Toimitusjohtaja
510 Pasi Huhtinen, DI, 1964, Nastola, SEW-Eurodrive Oy, projekti-insinööri
511 Matti Höyssä, TkL, 1948, Tampere
512 Matti Ilveskoski, DI, 1947, Tampere, eläkkeellä, hallintojohtaja eläkkeellä
513 Antti Ivanoff, DI, 1978, Tampere, Myinfomonitor, Visual Manager (+ Kaupunginvaltuutettu, Tampere)
514 Kari Jussila, DI, 1968, Tampere, Intel Finland Oy, Engineering Manager
515 Kari Kamppinen, DI, 1982, Hattula, Konecranes Finland Oy, tilaustenkäsittelijä
516 Tomi Koistinen, FM, 1972, Akaa, -
517 Juha Koski, DI, 1961, Tampere, Tampereen kauppakamari, johtaja
518 Pekka Kotiaho, DI, 1956, Hollola, Lahden Työn Paikka Oy, Toimitusjohtaja
519 Antti Latva-Aho, DI, 1974, Lempäälä, Tecnotree, Director, Product Engineering of Converged Billing
520 Juha Lehtonen, DI, 1961, Valkeakoski, Sweco PM Oy, projektipäällikkö
521 Mauri Loukiala, DI, 1944, Pirkkala, Ukko Consulting, Chief Consultant
522 Rauno Luoma, TkT, 1963, Pori, Norilsk Nickel Harjavalta Oy, kehityspäällikkö
523 Esko Miikkulainen, DI, 1952, Salo
524 Marianne Munkki, DI, KTM, 1969, Vähäkyrö, Wärtsilä Finland Oy, Manager, Supplier Development
525 Petri Nyberg, DI, 1963, Jyväskylä, ProBoreal Oy, Co-Founder, Sales and Business Development
526 Tanja Palmroth, DI, AmO, 1977, Ulvila, Tampereen teknillinen yliopisto, Lehtori
527 Olli Puttonen, DI, 1958, Hankasalmi
528 Ilkka Raatikainen, TkT, 1962, Vaasa, DesNetti Oy, varatoimitusjohtaja, dosentti
529 Eira Rosberg-Airaksinen, FL, 1973, Heinola, Lahden kaupunki Tekninen ja ympäristötoimiala, Kestävän kehityksen koordinaattori
530 Pentti Ruusunen, DI, 1943, Pori
531 Ilkka Saari, DI, 1963, Pori
532 Marjut Seppälä, DI, 1975, Rusko, Sandvik Mining and Construction Oy, Senior product safety engineer
533 Sanna Sianoja, DI, 1970, Sastamala, A. Ahltström Kiinteistöt Oy, Asset Manager
534 Antti Starck, DI, 1975, Rauma
535 Jarmo Talvitie, DI, 1962, Tampere


Itäinen vaalialue

751 Sari Hintikka-Varis, DI, 1971, Rautalampi, Easydoing Oy, vientijohtaja
752 Jussi Kasurinen, TkT, 1982, Lappeenranta, XAMK, Tutkimuspäällikkö
753 Ilari Kinnunen, DI, 1983, Outokumpu, Mondo
754 Hanna Komu, DI, 1965, Aura, Fennovoima Oy, hankintapäällikkö
755 Kimmo Koskinen, DI, 1964, Varkaus, Amec Foster Wheeler Energia Oy, Manager, Technology, Modernizations and Upgrades
756 Petteri Laaksonen, TkT, 1961, Rautjärvi, TuuliSaimaa Oy, toimitusjohtaja
757 Anna-Maria Länsimies, DI, 1974, Kotka, PV, tiedotuspäällikkö
758 Jerkko Mäkelä, DI, 1968, Lappeenranta, tuotantopäällikkö
759 Pekka Riiali, DI, 1970, Lappeenranta, TeliaSonera Finland Oyj, kehityspäällikkö


Pohjoinen vaalialue

851 Mikko Alin, DI, 1972, Kalajoki, Kalajoen kaupunki, kaavoituspäällikkö
852 Markku Hentilä, tekn. yo, 1977, Oulu, Opal Blue Oy, Johtaja, liiketoiminnan kehittäminen
853 Henna Jaakola, DI, 1981, Oulu, Nokia, Digi HW specialist
854 Olavi Kangas, DI, 1943, Oulu
855 Timo Lindborg, TkT, 1955, Oulu, Sotkamo Silver AB, toimitusjohtaja
856 Sami Luhtaanmäki, DI, 1975, Kiiminki, Oucons Oy, Toimitusjohtaja
857 Mikko Merihaara, DI, 1976, Oulu, KajaPro Oy, COO
858 Kaisu Miettinen, DI, 1945, Oulu, Innovation Residence Oy, Senior Advisor-
859 Jaakko Okkonen, DI, 1951, Kempele, Kempeleen kunnassa ja TEKissä luott. teht.
860 Heli Pihlajamaa, DI, 1981, Oulu, Bittium Wireless Oyj
861 Jouko Selkälä, FT, 1965, Raahe
862 Mari-Leena Talvitie, DI, 1980, Oulu, Eduskunta, Kansanedustaja
863 Pentti Vihanto, DI, 1971, Sotkamo, Terrafame Oy, Senior Commercial Manager
864 Leena Väänänen, DI, eMBA, 1968, Oulu, KajaPro Oy, COO


TEKin valtuustovaalit, kevät 2017

Ehdokkaaksi ilmoittautuminen päättyi 8.2.2017. Kokoomuksella on jälleen koossa upea joukko ehdokkaita!

Lisätietoja:

Elina Wanne, 050-5171171, elina.wanne@rag.fi
Janne Inkilä, 050-3326112, janne.inkila@outlook.com


TEKin valtuustovaalit, kevät 2014

Valtuusto on Tekniikan Akateemisten Liiton ylin päättävä elin. Valtuuston toimikausi on kolme vuotta. Valtuusto valitaan suoralla jäsenäänestyksellä. Äänestysaika on vuoden 2014 vaaleissa 18.3.-31.3. Jäsen voi äänestää joko sähköisesti tai postitse.

TEKin vaalilautakunta on vahvistanut ehdokaslistojen yhdistelmän 26.2., joten tämän kevään vaaleihin emme voi enää ottaa mukaan lisää ehdokkaita. Sen sijaan voit ilmaista halusi päästä Kokoomuksen vaaliliiton ehdokkaaksi 2017 vaaleihin ottamalla yhteyttä alla olevalla listalla oleviin vaaliliiton yhteyshenkilöihin.

TEKin Kokoomuksen vaaliliiton alueelliset yhdyshenkilöt

  • Valtakunnallinen TEKin Kokoomusverkosto sekä Etelä-Suomi: DI Lars Miikki, Helsinki, puh. 040-5036630, lars.miikki@kolumbus.fi
  • Lappeenrannan alue: Sampo Saarenpää, sampo.saarenpaa(at)lut.fi
  • Länsi-Suomi: DI Ari Anttila, Panelia, puh. 050 405 4337, ari.anttila(ät)tvo.fi
  • Itä-Suomi: DI Kimmo Koskinen, Varkaus, puh. 040 585 1450, kimmo.koskinen(ät)fwfin.fwc.com
  • Pohjanmaa: TkT Ilkka Raatikainen, Vaasa, puh. 040 553 2720, ilkka.raatikainen(ät)desnetti.fi
  • Pohjois-Suomi: DI Olavi Kangas, Oulu, puh. 050 404 7669, olavi.kangas(ät)elisanet.fi
  • Tampereen alue: DI Antti Ivanoff

Teemakohtaiset yhdyshenkilöt

  • Nuoret ja Lappeenrannan alue: Sampo Saarenpää
  • Työmarkkina-asiat: TEKin Kokoomuksen työmarkkinaryhmän ja YTN-teemaryhmän puheenjohtaja DI Timo Nyman, timo.nyman(ät)nesteoil.com
  • Yrittäjäasiat: TkT Ilkka Raatikainen, Vaasa, puh. 040 553 2720, ilkka.raatikainen(ät)desnetti.fi
  • Kuntasektori, DI Mikko Alin, Savonlinna, mikko.alin(ät)netti.fi

Alueellisia tai teemakohtaisia ryhmiä perustamme lisää tarpeen ja mielenkiinnon mukaan.

Mikäli olet kiinnostunut toimimaan TEKin Kokoomuksen vaaliliiton valtakunnallisena, alueellisena tai teemakohtaisena yhdyshenkilönä, ota yhteys vaaliliiton asiamieheen lars.miikki@kolumbus.fi tai puh. 040 503 6630.