Tekniikan Akateemisten Liitto ry:n Kokoomusverkosto

 

 

 

 

Kokoomuksen ehdokaat TEKin valtuustovaaleissa 2020

Eteläinen vaalialue

171 Anttila Tero VANTAA
172 Bitter Riku RIIHIMÄKI
173 Forssell Lotta HELSINKI
174 Hallikas Jarmo ESPOO
175 Helenius Mika ESPOO
176 Horelli Juhani JÄRVENPÄÄ
177 Hovinen Juha ESPOO
178 Iivarinen Oskari VANTAA
179 Inkilä Janne HELSINKI
180 Jokinen Maria HELSINKI
181 Karas Jaakko ESPOO
182 Kemppi-Virtanen Pirjo ESPOO
183 Kestilä Juha HELSINKI
184 Kilpijoki Kerttu-Liisa ESPOO
185 Klemi Kari ESPOO
186 Koskinen Jussi ESPOO
187 Laitala Ari HOLLOLA
188 Markkula Markku ESPOO
189 Matikainen-Kallström Marjo ESPOO
190 Miikki Lars HELSINKI
191 Myllymäki Hanna-Riikka KAUNIAINEN
192 Nieminen Jarmo ESPOO
193 Nieminen Tapani HELSINKI
194 Nyman Timo VANTAA
195 Oila Kimmo ESPOO
196 Ojala Eero ESPOO
197 Orava Petri MÄNTSÄLÄ
198 Parmala Simo-Pekka ESPOO
199 Perkiö Sanna HELSINKI
200 Rasi Katja ESPOO
201 Rukko Merja ESPOO
202 Särkijärvi Jouni ESPOO
203 Smedlund Anssi HELSINKI
204 Tähtikunnas Janne ESPOO
205 Vesanto Pertti HELSINKI
206 Vierros Tero HELSINKI
207 Wanne Elina ESPOO

Läntinen vaalialue

531 Ahopelto Johanna VAASA
532 Angervuori Tapio TAMPERE
533 Anttila Ari PANELIA AS
534 Arvonen Tero TAMPERE
535 Eskola Matti NOKIA
536 Halme Pasi HOLLOLA
537 Heiskanen Heikki HYLLYKALLIO
538 Heman Hannu KANGASALA
539 Höyssä Matti TAMPERE
540 Huhtinen Pasi NASTOLA
541 Ivanoff Antti TAMPERE
542 Jämsen Olli ÄÄNEKOSKI
543 Jussila Kari TAMPERE
544 Koski Juha TAMPERE
545 Kotiaho Pekka KUTAJÄRVI
546 Lehtonen Juha TARTTILA
547 Loukiala Mauri PIRKKALA
548 Luoma Rauno PORI
549 Miikkulainen Esko STRÖMMA
550 Munkki Marianne MERIKAARTO
551 Nyberg Petri JYVÄSKYLÄ
552 Palmroth Tanja ULVILA
553 Rantanen Mikko SEINÄJOKI
554 Saari Ilkka PORI
555 Seppälä Marjut RUSKO
556 Simola Juha SALO
557 Tarri Tapani SEINÄJOKI

Itäinen vaalialue

421 Hintikka-Varis Sari RAUTALAMPI
422 Kallioinen Mari LAPPEENRANTA
423 Kasurinen Jussi KOTKA
424 Koskinen Kimmo VARKAUS
425 Laaksonen Petteri RAUTJÄRVI
426 Lindh Tuomo LAPPEENRANTA
427 Riiali Pekka LAPPEENRANTA

Pohjoinen vaalialue

711 Hentilä Markku OULU
712 Kangas Olavi OULU
713 Lindborg Timo OULU
714 Merihaara Mikko OULU
715 Selkälä Jouko RAAHE
716 Talvitie Mari-Leena OULU


TEKin valtuustovaalit, kevät 2020

Ehdokkaaksi ilmoittautuminen päättyi 5.2.2020. Kokoomuksella on jälleen koossa upea joukko ehdokkaita!


Kokoomuksen ehdokkaat kevään 2017 valtuustovaaleissa

Äänestysnumero, nimi, tutkinto, syntymävuosi, asuinkunta, työpaikka, titteli

Eteläinen vaalialue

201 Tero Anttila, TkL, eMBA, 1960, Vantaa, Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymä HSL, Osastonjohtaja
202 Riku Bitter, DI, 1964, Riihimäki, Granlund Riihimäki Oy, toimitusjohtaja
203 Lotta Forssell, DI, 1972, Helsinki, Valmet Oyj, Markkinointijohtaja, Sellu ja Energia
204 Jarmo Hallikas, TkL, 1952, Espoo, Falcon Leader Oy, toimitusjohtaja
205 Jani Heimala, tekn. yo, 1979, Helsinki, Rakennus Oy Wareco, projekti-insinööri
206 Mika Helenius, DI, 1966, Espoo, TIVIA , Director
207 Juhani Horelli, DI, 1948, Järvenpää, Seniori
208 Janne Inkilä, DI, 1977, Helsinki, ABB Oy Marine, System Specialist
209 Pauli Jantunen, DI, kauppat. yo, 1971, Helsinki, Gravicon oy, toimitusjohtaja
210 Markus Kalliola, DI, 1980, Helsinki, Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra, Terveysteknologian asiantuntija
211 Jaakko Karas, DI, 1972, Espoo, Blue Energies Oy, toimitusjohtaja
212 Pirjo Kemppi-Virtanen, DI, 1958, Espoo, Genpro Solutions Oy, DI, projektinjohtaja, yrittäjä
213 Juha Kestilä, DI, 1954, Helsinki, ABB Oy, johtaja
214 Kari Klemi, tekn. yo, 1962, Espoo, Aalto University Executive Education Oy, Manager, Strategic Resources
215 Pekka Koivisto, FK (FM), OTK, 1947, Raasepori, Finanssivalvonta, Asiantuntija (lakimies)
216 Petri Koivula, DI, 1962, Helsinki, Suomen kuntatekniikan yhdistys, toiminnanjohtaja
217 Jussi Koskinen, DI, 1963, Espoo, yrittäjä ja sijoittaja
218 Arni Kujala, DI, 1973, Espoo, Roal Oy, Tekninen päälikkö
219 Ari Laitala, DI, 1969, Helsinki, Aalto-yliopisto insinööritieteiden korkeakoulu, yliopisto-opettaja
220 Ville Lehtola, TkT, 1980, Espoo, Maanmittauslaitos, Senior Scientist
221 Kirsi Lompolo, DI, 1970, Nurmijärvi, Helsingin kaupunki, sisäinen tarkastaja
222 Markku Markkula, DI, 1950, Espoo, Aalto-yliopisto, Advisor to the Aalto Presidents
223 Marjo Matikainen-Kallström, DI, 1965, Espoo, Havu&Per Oy, CEO, eMBA
224 Lars Miikki, DI, 1963, Helsinki, Urban Mill @ Järvelin Design Oy, Co-producer
225 Hanna-Riikka Myllymäki, DI, 1964, Kauniainen, Aalto University Executive Education Oy, Business Area Director
226 Jarmo Nieminen, DI, 1960, Espoo, Efore Oyj, Portfolio Manager
227 Tapani Nieminen, DI, 1955, Helsinki, Aalto-yliopisto tietotekniikkapalvelut, yli-insinööri
228 Arto Nuorkivi, TkT, 1953, Helsinki, Nuorkivi Consulting, Freelance Consultant
229 Timo Nyman, DI, 1961, Vantaa, Neste Jacobs Oy, asiantuntija
230 Kimmo Oila, DI, OTK, 1967, Espoo, Eversheds Asianajotoimisto Oy, Osakas, asianajaja
231 Petri Orava, DI, 1965, Mäntsälä, Neste Jacobs Oy, Quality Assurance Manager
232 Kari Pakarinen, TkL, 1945, Espoo, eläkkeellä, Aluesuunnittelupäällikkö
233 Timo Palenius, DI, 1959, Karkkila, Microsoft Mobile Oy, Senior Service Manager
234 Simo-Pekka Parmala, DI, 1951, Espoo, yrittäjä
235 Sanna Perkiö, TkT, 1962, Helsinki
236 Jaakko Rewell, DI, 1968, Helsinki
237 Arttu Ruismäki, DI, 1969, Espoo, Newsec Asset Management Oy, johtaja
238 Ensio Ruotsalainen, DI, 1968, Hyvinkää, Professa Oy, Partner
239 Pirjo Silius-Miettinen, FM, HTM, 1959, Tampere, Citrus Solutions Oy, Senior Manager
240 Anssi Smedlund, TkT, 1978, Espoo, Aalto-yliopisto kauppakorkeakoulu, tutkijatohtori
241 Markku Suokko, tekn. kand., 1969, Helsinki, ÅF-Consult Oy, käyttöönottopäällikkö
242 Jouni J Särkijärvi, arkk, 1948, Espoo, eläkkeellä, -
243 Fanglan Tao, DI, 1982, Espoo, Espoon kaupunki, Kansainvälisten asioiden päällikkö
244 Turo Turja, DI, KTM, 1967, Vantaa, SSAB Europe Oy, Director HR
245 Petri Turtiainen, DI, 1958, Helsinki, Tieto Healthcare & Welfare Oy, Vice President
246 Janne Tähtikunnas, DI, 1977, Espoo, Teräsrakenneyhdistys ry, toimitusjohtaja
247 Pertti Vesanto, arkk, 1949, Helsinki
248 Tero Vierros, DI, 1954, Helsinki, Outotec Minerals Oy, myyntijohtaja
249 Elina Wanne, DI, 1976, Espoo, Rapid Action Group Oy, operatiivinen johtaja


Läntinen vaalialue

501 Johanna Ahopelto, FT, KTT, 1967, Vaasa, DesNetti Oy, toimitusjohtaja
502 Tapio Angervuori, TkL, 1956, Tampere, Tana Oy, automaatioasiantuntija
503 Ari Anttila, DI, 1958, Eura, Teollisuuden Voima Oyj, vierailupäällikkö
504 Tero Arvonen, DI, 1978, Tampere, Nokia Solutions and Networks Oy, Senior Specialist
505 Pekka Ekholm, DI, 1956, Jokioinen, Forssan Yrityskehitys Oy, yrityspalvelupäällikkö
506 Matti Eskola, DI, FM, 1965, Nokia, FinnMedi Oy
507 Heikki Heiskanen, DI, 1967, Seinäjoki, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, Senior Lecturer
508 Lauri Helke, DI, 1982, Tampere, OnniBus.com Oy, Toimitusjohtaja
509 Hannu Heman, DI, 1969, Kangasala, Extron Engineering Oy, Toimitusjohtaja
510 Pasi Huhtinen, DI, 1964, Nastola, SEW-Eurodrive Oy, projekti-insinööri
511 Matti Höyssä, TkL, 1948, Tampere
512 Matti Ilveskoski, DI, 1947, Tampere, eläkkeellä, hallintojohtaja eläkkeellä
513 Antti Ivanoff, DI, 1978, Tampere, Myinfomonitor, Visual Manager (+ Kaupunginvaltuutettu, Tampere)
514 Kari Jussila, DI, 1968, Tampere, Intel Finland Oy, Engineering Manager
515 Kari Kamppinen, DI, 1982, Hattula, Konecranes Finland Oy, tilaustenkäsittelijä
516 Tomi Koistinen, FM, 1972, Akaa, -
517 Juha Koski, DI, 1961, Tampere, Tampereen kauppakamari, johtaja
518 Pekka Kotiaho, DI, 1956, Hollola, Lahden Työn Paikka Oy, Toimitusjohtaja
519 Antti Latva-Aho, DI, 1974, Lempäälä, Tecnotree, Director, Product Engineering of Converged Billing
520 Juha Lehtonen, DI, 1961, Valkeakoski, Sweco PM Oy, projektipäällikkö
521 Mauri Loukiala, DI, 1944, Pirkkala, Ukko Consulting, Chief Consultant
522 Rauno Luoma, TkT, 1963, Pori, Norilsk Nickel Harjavalta Oy, kehityspäällikkö
523 Esko Miikkulainen, DI, 1952, Salo
524 Marianne Munkki, DI, KTM, 1969, Vähäkyrö, Wärtsilä Finland Oy, Manager, Supplier Development
525 Petri Nyberg, DI, 1963, Jyväskylä, ProBoreal Oy, Co-Founder, Sales and Business Development
526 Tanja Palmroth, DI, AmO, 1977, Ulvila, Tampereen teknillinen yliopisto, Lehtori
527 Olli Puttonen, DI, 1958, Hankasalmi
528 Ilkka Raatikainen, TkT, 1962, Vaasa, DesNetti Oy, varatoimitusjohtaja, dosentti
529 Eira Rosberg-Airaksinen, FL, 1973, Heinola, Lahden kaupunki Tekninen ja ympäristötoimiala, Kestävän kehityksen koordinaattori
530 Pentti Ruusunen, DI, 1943, Pori
531 Ilkka Saari, DI, 1963, Pori
532 Marjut Seppälä, DI, 1975, Rusko, Sandvik Mining and Construction Oy, Senior product safety engineer
533 Sanna Sianoja, DI, 1970, Sastamala, A. Ahltström Kiinteistöt Oy, Asset Manager
534 Antti Starck, DI, 1975, Rauma
535 Jarmo Talvitie, DI, 1962, Tampere


Itäinen vaalialue

751 Sari Hintikka-Varis, DI, 1971, Rautalampi, Easydoing Oy, vientijohtaja
752 Jussi Kasurinen, TkT, 1982, Lappeenranta, XAMK, Tutkimuspäällikkö
753 Ilari Kinnunen, DI, 1983, Outokumpu, Mondo
754 Hanna Komu, DI, 1965, Aura, Fennovoima Oy, hankintapäällikkö
755 Kimmo Koskinen, DI, 1964, Varkaus, Amec Foster Wheeler Energia Oy, Manager, Technology, Modernizations and Upgrades
756 Petteri Laaksonen, TkT, 1961, Rautjärvi, TuuliSaimaa Oy, toimitusjohtaja
757 Anna-Maria Länsimies, DI, 1974, Kotka, PV, tiedotuspäällikkö
758 Jerkko Mäkelä, DI, 1968, Lappeenranta, tuotantopäällikkö
759 Pekka Riiali, DI, 1970, Lappeenranta, TeliaSonera Finland Oyj, kehityspäällikkö


Pohjoinen vaalialue

851 Mikko Alin, DI, 1972, Kalajoki, Kalajoen kaupunki, kaavoituspäällikkö
852 Markku Hentilä, tekn. yo, 1977, Oulu, Opal Blue Oy, Johtaja, liiketoiminnan kehittäminen
853 Henna Jaakola, DI, 1981, Oulu, Nokia, Digi HW specialist
854 Olavi Kangas, DI, 1943, Oulu
855 Timo Lindborg, TkT, 1955, Oulu, Sotkamo Silver AB, toimitusjohtaja
856 Sami Luhtaanmäki, DI, 1975, Kiiminki, Oucons Oy, Toimitusjohtaja
857 Mikko Merihaara, DI, 1976, Oulu, KajaPro Oy, COO
858 Kaisu Miettinen, DI, 1945, Oulu, Innovation Residence Oy, Senior Advisor-
859 Jaakko Okkonen, DI, 1951, Kempele, Kempeleen kunnassa ja TEKissä luott. teht.
860 Heli Pihlajamaa, DI, 1981, Oulu, Bittium Wireless Oyj
861 Jouko Selkälä, FT, 1965, Raahe
862 Mari-Leena Talvitie, DI, 1980, Oulu, Eduskunta, Kansanedustaja
863 Pentti Vihanto, DI, 1971, Sotkamo, Terrafame Oy, Senior Commercial Manager
864 Leena Väänänen, DI, eMBA, 1968, Oulu, KajaPro Oy, COO


TEKin valtuustovaalit, kevät 2017

Ehdokkaaksi ilmoittautuminen päättyi 8.2.2017. Kokoomuksella on jälleen koossa upea joukko ehdokkaita!

 


TEKin valtuustovaalit, kevät 2014

Valtuusto on Tekniikan Akateemisten Liiton ylin päättävä elin. Valtuuston toimikausi on kolme vuotta. Valtuusto valitaan suoralla jäsenäänestyksellä. Äänestysaika on vuoden 2014 vaaleissa 18.3.-31.3. Jäsen voi äänestää joko sähköisesti tai postitse.

TEKin vaalilautakunta on vahvistanut ehdokaslistojen yhdistelmän 26.2., joten tämän kevään vaaleihin emme voi enää ottaa mukaan lisää ehdokkaita. Sen sijaan voit ilmaista halusi päästä Kokoomuksen vaaliliiton ehdokkaaksi 2017 vaaleihin ottamalla yhteyttä vaaliliiton yhteyshenkilöihin.